Náš príbeh

Vážené dámy a páni,
 
som obyčajná žena, mama dnes už dávno školáka, chlapčeka Tobiasa. Od jeho 2 a pol roka sme navštevovali logopéda. Diagnóza ktorú mu v jeho 2,5 rokmi stanovili odborníci - Oneskorený vývin reči - bol samozrejme šok. 
 
Kolektív v škôlke a najmä práca  výbornej logopedičky naštartovali nášho synčeka k rozprávaniu. Po čase sme však mali pocit, že začal stagnovať. Selektoval iba slová ktoré už poznal, ak nevedel ako vysloviť slovo, nechcel rozprávať, niektoré hlásky stále vyslovoval zle. Pochopila som, že je dôležité trénovať s nim doma. Ale ako?  Nič vhodné som nenašla. A vtedy som sa rozhodla, že nielen pre nášho syna, ale pre všetky deti, ktoré sa ešte len učia rozprávať vytvorím nahrávky, prostredníctvom ktorých budú vedieť so svojimi rodičmi doma trénovať tie najproblematickejšie hlásky.
 
A tak vznikla Lucinka Pusinka. Keď prišiel čas dať jej reálnu podobu, mala som obrovské šťastie na ľudí, ktorých som na tejto ceste stretla. Či už to bola skvelá logopedička s dlhoročnými skúsenosťami Mgr. Ivana Porádková, alebo filmár a režisér Michal Vasilko Kele, či Marcel Vén, výborný zvukár a hudobník ale najmä a bez výhrad - Zuzka Kráľová, herečka, speváčka a režisérka. To ona vdýchla život Lucinke Pusinke, stala sa na niekoľko dní malým dievčatkom a učila detičky a ich rodičov správne vyslovovať.
Tvorenie nahrávok Lucinka Pusinka, postprodukcia a finančné zabezpečenie celého projektu by sa ale nikdy nezrealizovalo bez môjho manžela, za čo som mu nesmierne vďačná. 
 
Prvý divák hotových nahrávok bol samozrejme náš syn. A to, že sa okamžite „chytil“, že si spieval pesničky a opakoval slovíčka bolo pre mňa obrovským zadosťučinením, že naša práca nebola zbytočná. Je dôkazom, že každé dieťa, ak sa správne motivuje a ak sa mu venujete, môže urobiť v reči obrovské pokroky. Náš syn už dnes krásne rozpráva a ja som veľmi hrdá mama. Stále si ale pamätám koľko práce sme museli urobiť, aby pekne rozprával. 
 
Prečo však píšem náš príbeh?
  • pretože som až neskôr zistila, že už to, ak dieťa v útlom veku „nebľaboce“ môže byť znak toho, že bude mať problém s rečou, 
  • pretože nie každý rodič má možnosť konzultovať s odborníkom, či jeho dieťa, aj keď začalo rozprávať si nefixuje niektoré hlásky zle
  • pretože nie každý rodič vie, ako doma s dieťaťom trénovať. 
Je veľa dôležitých faktorov ktoré treba pri vývine reči sledovať a verím, že nahrávky Lucinka Pusinka sa stanú vašim významným pomocníkom na ceste k peknej výslovnosti vašich detičiek.
 
Držím palce
Silvia
 
 
Som poctená, že portál www.najmama.sk prejavil záujem o našu prácu a uverejnil rozhovor